Vinç Doktorundan Dikkat Çeken Yeni Kaldırma Ataşmanları

Vinç Doktoru Genel Müdürü Ali Çakmak’ın Demir Çelik Store Dergisinde yayınlanan Vinç Ataşmaları ve Sektör üzere olan röportajı

Sanayide kullanılan elektrikli ve c kanca mekanizmalı kaldırma sistemlerine alternatif olarak otomatik kilit mekanizması ile çalışan kaldırma sisteminin avantajlarını dile getiren Vinç Doktoru Genel Müdürü Ali Çakmak ile sektörde oldukça dikkat çekecek yeni ürünleri hakkında konuştuk.

“Ürünümüzdeki kilit mekanizması tamamıyla kendi tasarımımız olup faydalı model belgesine sahiptir.” Ali Çakmak, Vinç Doktoru Genel Müdürü

Öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz? Sektördeki deneyiminiz ve bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmaları bizim için özetler misiniz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olduğum 1986 yılından beri iş hayatımı vinç sektörü içinde geçirdim. Yönetiminde görev almadığım Türkiye’nin en iyi vinç üretimi yapan bir vinç firmasında halen ortaklığım devam etmektedir. Ekim sonu itibari ile müşterimize daha profesyonel hizmet verebilmek amacıyla Vinç Doktoru Kaldırma Ekipmanları A.Ş.’yi kurduk.

Vinç Doktoru; sektöre yaratıcı çözümler sunan ve yeni ürünler geliştiren bir firma… Ürün yelpazenizden, vermiş olduğunuz hizmetlerden ve yeni geliştirmiş olduğunuz ürünlerden bizlere bahseder misiniz?

Vinç sektörü içinde bulunduğu sorunların çözümünden yola çıkan şirketimiz, Türkiye’de üretilmeyen ve her işletmenin verimlilik için mutlaka kullanacağı ataşmanların üretimine başlamış bulunmaktadır. Kaldırma grubu imalatı yapan onlarca şirketin amansız fiyat rekabeti sektörü kısır bir döngü içine sokmuş ve şirketleri para kazanamaz hale getirmiştir. Hazır kaldırma grubu yapan redüktör firmalarının bu ürünleri her isteyene satmaya başlaması üretim yapan büyük firmaları karmaşaya sürüklemiştir. Bu olayları iyi izleyen firmamız kaldırma grubu ile ilgilenmeyip kaldırma gruplarında, forkliftlerde ve iş makinalarında kullanılan ataşmanlar işine yönelmiştir. Hiçbir firmanın üretmediği özellikle ithal ettikleri ürünleri Ar-Ge ekibimizin özverili çalışması sonucu tüketicilerin hizmetine sunduk ve büyük takdir topladık. Faydalı model ve patent işlemlerini gerçekleştirdikten sonra yeni ürünlerimizi de piyasaya sunacağımızı sizlere bildirmek isteriz.

Şirketimizin amacı, ithal ettiği vinç tamamlayıcı malzemelerini vinç üretimi yapan tüm firmalara uygun şartlarda satmaktır. Bilindiği gibi, vinç firmaları birbirleri ile alışveriş yapmayı sevmemektedirler. Pahalı olsa dahi vinç sektörü dışındaki bir firmadan alışveriş yapmak daha cazip olmaktadır.

Firmamız tüm vinç sektöründeki firmalara eşit şekilde durarak tümünün tedariklerini yapmayı hedeflemektedir. Bu ürünlerin arasında kablo sarma tamburları, vinç enerji taşıma sistemleri, kapalı bara,  Akapp ürünleri, yassı lama baralar bulunmaktadır. Ayrıca, manuel, yarı otomatik ve tam otomatik çalışan eloksal kaplama vinçleri üretimi ve satışı da firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Vinç modernizasyonu adı altında, firmalara yeni vinçler satarak mevcutlarındaki vinçleri geri almak kaydı ile tasarruf sağlamaktayız. Biz de geri almış olduğumuz vinçlerin bakımlarını yaparak ve kısmı garanti vererek ihtiyacı olan firmalara satış hizmeti vermekteyiz.

Göründüğü gibi şirketimiz aynı anda kaldırma ve taşıma ekipmanları imalatının yanı sıra modernizasyon da yaparak ülkemiz sanayisine büyük bir katkıda bulunmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün ve hizmet sunuyorsunuz? Referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Vinç Doktoru olarak kurulmamızdaki temel amaç vinç sektöründe üretim yapan firmalara yardımcı ürün tedariki yapmaktı. Gelişen süreç ve ihtiyaçlar neticesinde ürün yelpazesini genişleterek tüm sektörlere yönelik üretimler yapmaya başladık.

Sıralamak gerekirse özellikle şu sektörler;

 • Demir Çelik Endüstrisi
 • İnşaat Endüstrisi
 • Kâğıt Endüstrisi
 • Taş Endüstrisi
 • Orman Ürünleri Endüstrisi

Özellikle demir çelik sektörünün depo içi lojistiğinde kullanacağı aparatlar hakkında bizlere detaylı bilgi verir misiniz? Bu ürünler, kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlıyor? Ürünlerinizin muadil ürünlere kıyasla ne gibi artıları var?

Demir çelik endüstrisinde üretilen yassı levha, rulo saç ve yuvarlar demirler vinçler ile bir şekilde bulundukları yerden sevkiyat kısmına transfer edilmektedir. Genellikle vinçlerin kancalarına, çalışan elemanlar tarafından halat ve bez sapan takılarak yüklerin kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Vinç operatörlerin müdahalesi ile yüklerin kaldırılması işletme verimlilikleri için sıkıntı yarattığını gözlemleyen şirketimiz bu sorunun çözümü için Ar-Ge araştırmaları yapmaya başladı.

Genellikle piyasada elektrikle çalışan mekanizmalar (coil tonglar) ve c kanca mekanizmalar bulunmakta. İthal ve pahalı olduğundan dolayı çok az işletme bu ataşmanları kullanabilmektedir. Çoğunlukla kullanılan c kancalar ise ebatlarının büyüklüğünden dolayı stoklama sorunlarına neden olmaktadır. Vinç Doktoru bu sorunları otomatik kilit mekanizması ile çalışan bir ataşman ile çözmeyi başardı. Tüm çelik ürünleri taşınması için gerekli ataşmanlara uyarlanan bu kilit mekanizması, insan eli değmeden istenilen genişliklerde ve yüksekliklerdeki ürünlerin emniyetli bir şekilde taşınması ve stoklanmasına yardımcı olmaktadır.

Ürünümüzdeki kilit mekanizması tamamıyla kendi tasarımımız olup faydalı model belgesine sahiptir. Bu kilit mekanizması ile her türlü mamul emniyetli bir şekilde yüklenebilmekte veya indirilebilmektedir.

Buluşumuz olan bu ataşman piyasada bulunan elektrikli modellerine istinaden daha ucuz ve pratiktir. Enerji tasarrufu sağlar, ufak olmasından dolayı ürünlerin daha fazla ve verimli stoklanmasını sağlarlar.

 • Enerji sarfiyatı yoktur.
 • Çalışması için dışarıdan insan müdahalesine ihtiyaç yoktur.
 • İstenilen genişliklere ve yüksekliklere kolayca uyarlanır.

 • Stok alanı yer tasarrufu sağlar.
 • Sessiz çalışır.
 • Ömrü uzundur bakım gerektirmez.

Satış ve satış sonrasında müşterilerinize sunmuş olduğunuz teknik hizmetler ve bilgilendirmeler hakkında bilgi verir misiniz? Sektörünüzde satış sonrası hizmetin önemine değinir misiniz?

Kaldırma ve taşıma makinalarında satış sonrası hizmet çok önemlidir. Yeni çıkan yönetmeliklerle kaldırma makinalarında periyodik bakımın ehli mühendisler veya akredite kuruluşlar ile yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu konuda firmaları bilgilendirmeyi görev bilen firmamız gerektiği takdirde periyodik bakım ve fenni muayene işlemleri yapmaktadır.

Ayrıca,  firmamız tüketiciyi daha iyi bilinçlendirmek için vinç danışmanlığı hizmeti vermektedir. Vinç seçiminin doğru yapılması, doğru ürünün sipariş edilmesi ve kontrolü firmamızın temel işleri arasındadır. Firmalara yapmış olduğumuz bu hizmetlerden dolayı bir bedel talep etmek yerine bazı yardımcı malzemeleri bizden almalarını talep etmekteyiz. Örnek olarak kapalı bara, kablo sarma tamburu, aşırı yük sivici müşterilerimize sunmaktayız. Amacımız bilinçli müşteri yaratmak ve bilinçli alım yapılmasını sağlamak. Bunun sayesinde kaliteli firmaların piyasada satış yapabilmelerinin yolu açılmış olmaktadır.

Modernizasyonlar ile tüketicilerin elindeki eski model ürünler değerlendirilmekte ve tasarruf sağlanmaktadır. Yaptığımız modernizasyon sayesinde periyodik bakımlar firmamız tarafından uygun fiyatlarda yapılabilmektedir.

2013 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz?

Firma olarak yaptığımız işin benzeri ülkemizde bulunmamaktadır. Yaptığımız hizmetin karşılığında müşteri memnuniyeti sağlandığından yeni müşterilerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Ciro olarak büyüme yerine kârlılık olarak büyüme temel hedeflerimiz arasındadır. İlk 3 ay içinde büyüme hedeflerimiz tutmuş yeni yapmış olduğumuz ataşmanlar ile ikinci çeyrekte biraz daha fazla büyüme hedeflenmekteyiz. Adımız duyulduktan ve yaptığımız işin faydaları müşteriler tarafından takdir edildikten sonra önümüzdeki sene %100 büyüyeceğimiz inancımız tamdır.

Kısa ve uzun vadede neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Önümüzdeki yılki hedeflerimiz arasında varil ataşmanlarını geliştirmek, forklift ataşmanları, iş makinaları ataşmanları üretmek bulunmaktadır. Ürettiğimiz ve geliştirdiğimiz bu ürünleri yurt dışında pazarlamak ve ülkemize katma değer kazandırmak hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Ayrıca hızlı stoklama ve transfer sistemleri üretim ve satış portföyümüze önümüzdeki yıl girecektir.

Dergimiz aracılığıyla sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kaldırma ve taşıma sektöründeki sorunlar hakkında dergi olarak tüm vinç üreticilerini dernek çatısı altında bulunmaya çağırmanız gerekmektedir. Şu an mevcut derneğin küçük vinç üreticilerini sistem dışına itmek yerine kendi içlerine kabul etmeleri lazımdır.

Dışarıda kalan üreticileri kontrol edemezsiniz sorunlarını çözemezsiniz. Kaliteli üreticileri olan ülkeler daha çabuk kalkınır ve marka transfer eden ülkeler haline gelirler.

 

Comments are closed.