Vakumlu Boru Kaldırma AparatıVakumlu kaldırma ve taşıma aparatları ile yüklerinizi emniyetli ve zarar vermeden taşıyabilirsiniz. Kullanılan ped ve vantuzlar ile yüzeylerde kusursuz bir bağlantı sağlanmaktadır. Hava kesilmesi durumunda yükü yere bırakmayacak her türlü güvenlik mevcuttur. Yükün kendi ağırlığının 3 katını taşıyacak emniyete sahiptir.

Uzun ve büyük çaplı boruları kaldırmak ve yüklemek işletmeler için çok zordur. Genellikle bu tür borular kafalarına birer adet kanca bağlanarak sapanlar vasıtası ile kaldırılmaktadır. Kafalara bağlanan kancaları sökmek için boruların üzerlerine işçilerin çıkması iş güvenliği açısından uygunsuzdur. Ayrıca borular kancalardan dolayı uç uca stoklanamaz.  Sapanların borulara takılması ve çıkarılması iş etüt zamanlarını etkilemekte montaj sürelerini uzatmaktadır.

Bu sorunlardan yola çıkan firmamız büyük çaplı uzun boruları kaldırmak ve taşımak için vakum teknolojisini kullanmış olup boru sektörüne büyük kolaylık sağlamıştır. Büyük çaplı borunun üst yüzeyine temas eden vakum pedleri sayesinde kolaylıkla vakum işlemi yapılmakta ve kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hareketli ayak mekanizması: Aparat kullanılmadığında depolanmak için harici bir standa ihtiyaç duymaz. Üzerinde bulunan ayaklar depolama konumuna getirilerek cihaz pedler zarar görmeden depolanabilir.

Yaylı hizalama kılavuzları: Aparatın boruya rahat ve hızlıca oturması için tasarlanmış yaylı hizalama kılavuzları

Direkt etkili vakum valfi: Sürekli elektrik beslemesine ihtiyaç duymayan hızlı emme ve bırakma yapabilen vakum valfleri. Elektrik kesintilerinde bulunduğu pozisyonda kalır. Sürekli elektrik gücü gerektirmeyen elektrik pulse ile çalışan valflerdir.

Vakum aparatı tek veya çift vinç sistemi ile kaldırılabilme özelliğine sahiptir. Değişik çaplarda boruları kaldırabilmek için değiştirilebilir pedler kullanılmaktadır.

 

 

Güvenlik Donanımları;

  • Yük algılama: Üzerinde bulunan ağırlık algılama sitemi ile ürünlerin taşınma esnasında yanlışlıkla vakum bırakması engellenir. Ayrıca pedler havada iken yanlışlıkla valflerin açılarak vakum boşalması engellenir.
  • Sesli ışıklı ikaz: Aparatın boşta, yükte, dönme işleminde olduğu ışıklı ve sesli olarak bildirilir.
  • Ek vakum deposu: Elektrik kesilmesi durumunda ek deposu sayesinde aparat ile çalışmaya devam edilebilir.
  • Kaçak algılama sistemi: Sistem bir kaçaktan dolayı oluşan vakum kaybını algılar ve sesli ve ışıklı olarak uyarır. Bu sistem sayesinde kullanıcı ürün vakumdan kurtulmadan ürünü yere güvenli bir şekilde indirebilir.

Tamamı Kedy tasarımı olan vakum ile boru kaldırma aparatı, faydalı model ve CE belgelerine sahiptir.

Şu an ürettiğimiz vakum ile boru kaldırma aparatı, vakum pedlerini değiştirmeden 4 inç çap farklılıklarındaki boruları rahatlıkla kaldırma kapasitesine sahiptir. AR-GE çalışmasını yapmış olduğumuz yeni pedin, 8 inç çap farklıklarına sahip boruları kaldırabilme özelliği olacaktır. Bu ürünün dünyada henüz uygulaması bulunmamaktadır.

Ülke sanayisine çok büyük hizmetleri olacağını düşündüğümüz bu aparatı kiralama ve satma alternatifleri bulunmaktadır. Bu ürünü kullanan firmalar şantiyelerde faydasını göreceklerdir. Borular üst yüzeylerinden kaldırıldığı için uç uca eklemek, kazılan hendeğe koymak çok kolay olacak ve işleri hızlandıracaktır. Malzeme zarar görmeyecek ve iş güvenliğini artıracaktır.